Preskočiť na hlavný obsah

1to1


Čaute, 

volám sa Barbora a toto je môj úplne prvý blog v živote. Budem vám tu písať stručné popisy jednotlivých ZANov, ktoré ma tento rok v škole čakajú. Pripravení? Poďme na to.

Na prvom ZANe sme spracovávali projekt od architekta Roberta Hutchisona, moja skupina konkrétne Bathhouse, ktorý je v komplexe spolu so štúdiom, na ktorom pracovala druhá skupina a sídlom.

Najťažšie z celej úlohy pre nás asi bolo pochopiť v akej mierke je objekt zobrazený. Trvalo nám neskutočne dlho kým sme prišli na to, že sa jedná o stopy :). 

Keď sme vyšli von pred budovu školy, mala som rešpekt pred tým, čo si budú ľudia okolo myslieť. Až spätne, keď som si pozerala fotky som si všimla, že tam boli aj ľudia, ktorí sa na nás pozerali, no pri práci som sa tak uvoľnila a dostala sa do svojho živlu, že som to vôbec nevnímala.

Pri zakresľovaní plánu ma najviac zaujalo prepojenie jednotlivých miestností s okolím (každá mala aj svoj vlastný východ z objektu). Celému priestoru to tak dodávalo objem a priestrannosť, čo práve veľmi podporovalo funkčnosť stavby. 

Čo bolo pre mňa veľmi zvláštne bola práve spolupráca s ľuďmi, s ktorými sme sa ešte vôbec nepoznali. 
Môj príchod na ZAN bol sprevádzaný tým, že som pôvodne prišla do zlého ateliéru, čiže práca so spolužiakmi bola pre mňa ešte o niečo náročnejšia, keďže som nevedela ani kto sa ako volá a zisťovala som to za pochodu.

Jedna vec, čo by som zmenila by bol proces nášho zakresľovania, konkrétne teda rozdelenie úloh na začiatku. Prv sme sa totiž snažili robiť všetko spoločne, ale časom sme zistili, že to je dosť veľká strata času a rozdelili sme si úlohy.

Limitujúci pre nás bol veľmi aj čas, ale ako povedal pán architekt v ateliéri, kam som pôvodne zablúdila: Najdôležitejšie je odovzdať." A to sme si uvedomili aj priamo pri práci a zakresľovaní pôdorysu budov pred školou.

Tak to by bolo na dnes všetko a hlásim sa opäť o týždeň. 
Majte sa pekne!

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

ZAČIATOK LS, alebo čo by som dnes urobila inak/lepšie?

    Čo by som urobila lepšie? Viacero vecí.     Keď sa mi dostalo do rúk moje vytlačené portfólio a ja som ho začala skúmať, našla som tam hneď pár preklepov/malých chýb, ktoré môj unavený mozog po ateliérovom týždni nedokázal spozorovať. :)     Keď som sa však zamyslela, ktorý obrázok by som napracovala lepšie, rozhodnutie okamžite padlo na SITUÁCIU. Prečo? Chýbal jej život. Zobrazovala iba to, čo by ukázali aj Google mapy, ale nič viac. Mojím cieľom preto bolo doplniť do záberu aj ľudí, ohnisko, nafukovačky... Proste všetko, čo by sa tam mohlo diať. V záverečnej prezentácií mi bolo od oponentov vytknuté, že som rozprávala o niečom, čo na mojej situácií už nebolo vidno. Preto som sa rozhodla záber priestoru zväčšiť.     Čo sa týka toho ako som vnímala to, že sme sa vrátili. Myslím si, že takáto reflexia je dobrá. Akurát ja osobne by som tie veci už neprerábala. Páčilo sa mi, ako sme skicovali situácie na prvom ateliér a myslím si, že to mi dalo v...

Po prvej konzultácii...

Situácia      Mojím konceptom sú puzzle.      Myslím si, že každý človek má viacero svojich stránok, ktoré keď sa spoja, vytvárajú danú osobu ako celok. A presne tak vyzerá aj môj návrh pre Recovery House.      Dva objekty, dve časti centra, ktoré je úplné iba ak fungujú obe. Ruka v ruke tvoria pomoc pre ľudí, ktorí si prešli v živote nejakou traumatizujúcou skúsenosťou.  Zákres      Môj koncept pôdorysu sa skladá zo skladačky, teda štvorčeka 2x2m. Všetky miestnosti sú teda vyskladané z viacerých menších dielikov, čo podporuje môj celkový koncept.  Súkromná časť      Zároveň oba objekty do seba presne zapadajú ako puzzle, čo má ešte viac zvýrazňovať myšlienku samotného centra.     Verím, že rozdelenie verejnej a súkromnej časti je dôležité najmä pre ľudí, ktorí sú sociálne plachí a snažia sa postupne začleniť do spoločnosti.     Chcela by som, aby akcie kaviarne a ateliéru boli natoľ...